IMAG0304

کتاب خاطرات دهیار روستای نوجه ده با عنوان” خمپاره ها ما را بدرقه می کردند!” منتشر شد

[خاطرات قادر تکریم]

گفتگو و تدوین: سید محمود مهدوی

انتشارات ساوالان ایگیدلری- بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس

-قادر تکریم سوم مرداد ماه ۱۳۴۳ در روستای “نوجه ده” به دنیا آمده.مادرش در قید حیات می باشد و پدرش “محمدکریم”  در سال ۱۳۸۶ فوت کرده است.تکریم هفت برادر و یک خواهر دارد و فرزند سوم خانواده می باشد.تکریم بعد از عملیات والفجر ۸ پرونده مجروحیت و صورت سانحه اش را در بیمارستانی در یزد چا گذاشته است و حالا با بیست و پنج درصد جانبازی در مغازه کوچک خود به باطری سازی مشغول است.

takrim

او با هفتاد و پنج ماه حضور در جبهه های نبرد، مسئولیت های زیر را عهده دار بوده است: مسئول دسته انصار الرسول از تیپ ۲۷ محمد رسول الله (ص)، در عملیات رمضان و بیت المقدس فرمانده گردان شهید مصطفی خمینی از تیپ ۳۷ نور سوسنگرد، در عملیات های والفجر مقدماتی و والفجر ۱ فرمانده گردان قمر تیپ حضرت عباس (ع)، در هورالعظیم جانشین گردان قاسم (ع) و مسئول محور، در والفجر ۸ و کربلای ۴ و کربلای۵ جانشین گردان قاسم.

تکریم در مرداد ۱۳۶۲ از میان نیروهای لشکر عاشورا توسط مهدی باکری برای دوره فرماندهی گردان انتخاب می شود و در پادگان امام علی (ع) دوره بسیار سختی را پشت سر می گذارد.

تکریم میگوید: از منطقه که برگشتم لباس های خاکی نیم داشت نظامی را که تنم بود با خودم آوردم و هنوز هم آن را نگه داشته ام.هیچوقت هم در عملیات پلاک همراهم نمی بردم و می خواستم اگر شهید شدم گمنام باشم.

در این رابطه تکریم خاطره کوتاهی نیز دارد: بعد از عملیات والفجر۸ در مقر لشکر با مصطفی اکبری کنار سروهایی که تا کمر ما می رسیدقدم میزدیم.به مصطفی گفتم: یعنی می شود روزی جنگ تمام شود و ما به شهرمان برگردیم.مشکلات مردم را حل کنیم و برای آن ها از مشکلاتی که اینجا داشته ایم بگوییم!

مصطفی گفت: جنگ حتما تمام می شود و ما پیروز می شویم ولی وقتی به شهر برگشتیم غریب خواهیم بود!

در تدوین این خاطرات از خاطرات جواد زنجانی و رحیم صدقیان، که از همرزمان او هستند، استفاده شده است.

این کتاب حاصل بیست و چهار ساعت گفتگو در اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان اردبیل می باشد و بیش از هفت بار بازنویسی شده است.

takrim

قادر تکریم به همراه مصطفی اکبری و رحیم نوعی اقدم

  • RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Youtube

معرفی مهندس مهرداد واهبی نوجه ده

عضو کمیته فنی متناظر ماشین‌ابزار ایران (ISO/ISIRI TC 39)  ...

طرح تولید پوشاک در ناحیه صنعتی نوجه ده اردبیل اجرا می شود

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار اردبیل گفت: ...

"علی قلی زاده نوجه ده" به شارلوا بلژیک پیوست

علی قلی زاده نوجه ده مهاجم جوان تیم ملی ، با ...

توييتر ما

No public Twitter messages.

حاميان ما