در ادامه ویژه نامه نوروز ، این بار آسبینه به سراغ هنرمند دیگری از دیار فرهنگ و ادب و هنر رفته است، خانم هانیه فرشاد رتبه نخست هفتمین المپیاد فرش دستباف استان تهران و نفر سوم هفتمین دوره المپیاد فرش دستباف ایران در سال ۹۱ کسب کرده است. فرش دستباف، هنری که در نزد بسیاری از زنان و دختران وجود دارد که با حمایت و سرمایه گذاری مناسب می توان آنرا تجلی داد.

 

** سلام. سرکار خانم هانیه فرشاد ضمن عرض تبریک سال نو ، لطفا بیوگرافی اجمالی از خودتان به خوانندگان پایگاه خبری آسبینه بیان بفرمایید؟

سلام. متشکرم. من هم سال نو را خدمت شما و مخصوصاً دختران اردبیل و شهرستان نمین تبریک می گویم.

هانیه فرشاد هستم، متولد تیر ماه ۱۳۷۴ دراردبیل. مادرم اهل روستای نوجه ده نمین است و پدرم اهل اردبیل. هم اکنون نیز دانش آموز سال سوم هنرستان شهید صالحی منطقه ۱۷ تهران هستم.

بیشتر خاطرات کودکی ام در شهر نمین و روستای نوجه ده است. چمنزارها و دشتهای گل آنجا را که همچون فرشی رنگارنگ بر روی زمین پهن و گسترانیده می شد را هرگز فراموش نمیکنم. هوای مطبوع و مه آلود و طبیعت زیبا و بکرش باعث شده هنرمندهای بسیاری از آنجا به ایران معرفی بشوند. فرهنگ و هنر در خون و ذات مردمانش است. من همیشه به آنجا افتخار می کنم .

** سرکار خانم هانیه فرشاد شما در چه مسابقه ایی رتبه کسب کردید؟

ابتدا بنده در ۲۳ بهمن ماه ۹۱ رتبه نخست هفتمین المپیاد فرش هنرجویان کارودانش استان تهران را کسب کردم و در ۱۷ اسفندماه در مرحله کشوری در هفتمین دوره المپیاد فرش دستباف ایران نفر سوم شدم.

** معلم شما در زمینه فرش دستباف چه کسی بود؟

معلم بنده سر کار خانم سیاری بودند و جا دارد در اینجا از ایشان و مدیر مدرسه مان کمال تشکر و قدردانی را بعمل بیاورم که تجربیات و دانش این عزیزان باعث شده که در مسابقات کشوری و استانی موفق و سربلند شوم.

** چه شد به هنر فرش بافی علاقه مند شدید؟

خوب هنر فرش بافی و گلیم بافی در خون بانوان آذربایجان است ، در کودکی بیاد می آورم چگونه زنان در نمین و روستاهای آن از جمله نوجه ده پشت دار قالی مشغول بافتن بودند. این هنر از قدیم ایام در منطقه بوده گرچه در سالهای اخیر بدلایلی محدودتر شده ولی به عقیده بنده در آینده با وجود استعدادهای دختران شهرستان نمین و خلق طرح ها و نقوش جدید حضور بانوان بیشتر از گذشته شود.

البته این نکته را یادآور شوم که مادرم نقش موثر و بسزایی در علاقه مندی ام و رفتنم به هنرستان داشت تا با تلفیقی از تجربیات و دانش روز بتوانم در این رشته موفق شوم و افتخار آفرینی کنم و از مادرم سپاسگزارم.

** لطفا در ارتباط با مسابقات اخیرتان توضیحاتی بفرمایید.

مرکز فرش ایران که وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت است و با همکاری وزارت آموزش و پرورش هرساله در اواسط اسفندماه در یکی از استانهای کشور بصورت ملی برگزار می شود. این دور از مسابقات در ۱۵ الی ۱۷ اسفندماه ۹۱ در کرمان برپا شد که اساتید و داوران برجسته ای و منتخبین کشوری در این مسابقات حضور داشتند و در ۴ رشته ترمیم، بافت، رنگرزی و طراحی برگزار شد که بنده در بخش بافت بعنوان نماینده استان تهران شرکت داشتم.

این مسابقات در دو روز برنامه ریزی شده بود. نخستین روز مسابقات بعد از افتتاحیه از ساعت ۱۰ صبح تا ۶ بعد از ظهر و روز پایانی از ساعت ۸ صبح تا ۶ بعد از ظهر مسابقات بطول انجامید.

در ساعتهای اولیه مسابقه از بدشانسی ام چله بیستم فرش پاره شد، تا حالا این اتفاق برایم نیافتاده بود که چله فرش را پاره کنم. آن موقع خیلی ناراحت شدم. چله کشی را تمام کردم و دیگر وقت صرف ناهار و استراحت شده بود. در زمان استراحت به معلمم زنگ زدم و ماجرا را گفتم، و میخواستم که چله کشی را از ابتدا شروع کنم ولی خانم سیاری مانع شد و گفت که اشکالی ندارد و با خونسردی بکارم ادامه بدهم و ادامه فرش را ببافم. وقتی که فرش را بافتم دیدم که خیلی از رقبایم هنوز فرشهایشان را به اتمام نرسانده بودند. در موقع امتیازدهی داوران بدلیل پاره شدن چله ام امتیاز منفی دادند ، البته اگر این نمره منفی نبود رتبه نخست این مسابقات را بدست می آوردم. با این اوصاف خدا را شکر گذارم که توانستم زحمات معلم و خانواده را جبران نموده و رتبه سوم هفتمین دوره المپیاد فرش دستباف ایران را در سال ۹۱ را کسب کنم.

** خانم فرشاد ممنون بابت وقتی که در اختیار ما قرار دادید.ان شاءاله در سال ۹۲ در مقطع دانشجویی افتخار آفرینی کنید.

مرسی… از اینکه موفقیتهای جوانان را در وبسایتهای استان اردبیل انعکاس می دهید متشکریم.

هانیه فرشاد

هانیه فرشاد

 

يک ديدگاه

 1. Vote -1 Vote +1اصغر
  گفت:

  ازتون تشکر می کنم که نام روستامون رو سربلند کردین

 • RSS
 • Delicious
 • Digg
 • Facebook
 • Twitter
 • Linkedin
 • Youtube

معرفی مهندس مهرداد واهبی نوجه ده

عضو کمیته فنی متناظر ماشین‌ابزار ایران (ISO/ISIRI TC 39)  ...

طرح تولید پوشاک در ناحیه صنعتی نوجه ده اردبیل اجرا می شود

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار اردبیل گفت: ...

"علی قلی زاده نوجه ده" به شارلوا بلژیک پیوست

علی قلی زاده نوجه ده مهاجم جوان تیم ملی ، با ...

توييتر ما

No public Twitter messages.

حاميان ما