با وجود اینکه بسیاری از  آثار  و ابنیه های تاریخی  شهرستان نمین طی سالیان دور و نزدیک  تخریب و از صحنه ی روزگار محو شده اند اما هنوزم که هنوزه  منطقه دارای آثار قابل عرضه ای میباشد که اگر به آنها بی توجه باشیم به زودی جز مسجد جامع نمین و بنای صارم السلطنه و بقعه ی شیخ بدر الدین نمین و پل تاریخی نوجه ده ٬ اثری از سایر آثار پراکنده شده در سراسر شهرستان نخواهیم یافت. اگر بخواهم کمی شما رو با حساسیت و اهمیت موضوع آشنا کنم باید بگویم که :

خانه دراج محمدیان واقع در خیابان دراج محمدیان نمین به علت اهدای آن از طرف مرحوم محمدیان به دانشگاه محقق اردبیلی  به خوابگاه دانشجویی تبدیل شده و  نحوه ی کاربری و تعمیرات غیر اصولی بنای دویست ساله ی آن موجب خسارات عمده ای به بنا شده در صورتی که می شود با برنامه ریزی اصولی  این خانه باغ با ارزش را مرمت و به موزه ی آموزش و پرورش استان تبدیل کرد مگر نه این است که نمین در محدوده ی سیاسی استان اردبیل اولین شهری بود که به مقوله ی تاسیس مدارس نوین امروزی اهتمام ورزید و لغب شهر فرهنگی را از آن دوران به یدک کشید.

خان باغی  با درختان سر به فلک کشیده و  بنای تابستان نشین آن  واقع در انتهای خیابان معلم نیز از دیگر آثار  هویتی و تاریخی نمین محسوب میشود که از دیرباز مکان گردش و تفریح مردم نمین محسوب میشود. بنای تابستان نشین زیبای آن در محوطه دانشکده ی پردیس واقع  شده است و تا کنون نه مرمت و نه به ثبت رسیده و هر آن تخریبش دور از انتظار نیست. خود باغ نیز به دو کاربری آموزشی و مسکونی تقسیم شده است. که کاربری مسکونی باغ همانا مهر تایید همراه با سکوت نابودی باغ به شمار میرورد.

خانه اسبقی ها  واقع در جنوب غربی بنای صارم السلطنه و چسبیده به آن با وجود داشتن معماری خاص خود که قابل عرضه در کنار بنای موزه ی نمین بود الان  وجود  خارجی ندارد و این نشانی از بی مبالاتی و اهمال کاری بیش اندازه ی مسئولان میراث فرهنگی  شهرستان و استان  در ثبت آثار و حفظ و احیای  میراث تاریخی و فرهنگی  شهرستان نمین میباشد. در حالی که  این بنا در تمام مدت مرمت  بنای صارم السلطنه در مقابل چشمان مسئولان امر بوده است.

تکیه سرهنگ با وجود  دارا بودن ارزش های معماری به ثبت نرسیده  و  تعمیرات غیر اصولی  هیئت امنای آن هر روز از ارزش تاریخی بنا میکاهد.

حمام های تاریخی حور٬ نیارق٬ سولا و حمام تاریخی میرزای نمین  در وضعیت نابسامانی روزگار میگذرانند و این در حالی است که هیچ تحرکی در مرمت آنها دیده نمیشود.

بقعه ی بابا روشن خشه حیران به ویرانه ای تبدیل شده و این در حالی است که اقدام موثری در بازسازی مجدد این بنا صورت نگرفته است.

و . . .

این در حالی است که  طرح های میراث فرهنگی استان در شهر اردبیل همه به بار نشسته و در چند سال آینده اردبیل به اصفهان دوم ایران تبدیل خواهد شد. شاید صرف هزینه های هنگفت در ساخت موزه ی شاه اسماعیل٬ بازار شیخ صفی الدین٬تبدیل فضای چهار راه بازار تا میدان امام حسین (ع) به محوطه ی تاریخی٬ ساخت مسجد عالی قاپو با معماری سنتی و غیره در شهر اردبیل موجب ایجاد این نارسایی ها در شهرستان نمین و سایر شهرستان های استان شده است . شاید!؟

کاش در مورد آثار تاریخی منطقه ی خودمان بیش از این احساس مسئولیت کنیم.

نویسنده : مهندس پیام خدادادی

  • RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Youtube

معرفی مهندس مهرداد واهبی نوجه ده

عضو کمیته فنی متناظر ماشین‌ابزار ایران (ISO/ISIRI TC 39)  ...

طرح تولید پوشاک در ناحیه صنعتی نوجه ده اردبیل اجرا می شود

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار اردبیل گفت: ...

"علی قلی زاده نوجه ده" به شارلوا بلژیک پیوست

علی قلی زاده نوجه ده مهاجم جوان تیم ملی ، با ...

توييتر ما

No public Twitter messages.

حاميان ما