بی تردید زنده یاد شهاب آذرتاش، عاشق ترین، دلسوزترین و فعّال ترین شخصیّت فرهنگی این مرز و بوم بودند و در راه اشاعه ی فرهنگ نمین، به تأسیس و تجهیز مدارس متعدّدی در اقصی نقاط این شهر تاریخی و توابع آن اهتمام ورزید و در این راه مقدّس از هیچ کوششی، فروگذار نکرد و در واقع از جان مایه گذاشت.

شهاب آذرتاش بسال ۱۲۸۱ هجری شمسی در نمین چشم به جهان هستی گشود.تعداد کثیری از نمینی ها و آبادی های حومه نمین تحصیلات و سوادشان را مدیون زحمات بی وقفه و بی دریغ استاد گرانقدر شهاب آذرتاش می باشند.این بزرگوار در سال ۱۳۰۷ پس از اخذ آخرین مدرک تحصیلی موجود وقت در شهرستان اردبیل به استخدام اداره فرهنگ اردبیل درآمد و بعدها به معاونت دبیرستان نمره ۱ سابق(سنایی) منصوب شد در خلال سالهای ۱۳۱۲ تا سال ۱۳۲۱ در مناطق محروم بیله سوار و انگوت مشغول به خدمت شد و در سال ۱۳۲۱ به اردبیل منتقل و به مدیریت دبستان مختلط ابن سینا منصوب گردید.یکی از سالهای خدمت درخشان ایشان در سال ۱۳۲۳ و مدیریت مدرسه امیرنظام بود.

آذرتاش با نشان دادن لیاقت در این چند سال بعنوان ریاست اداره فرهنگ نمین نایل آمد و بخش اعظم خدمات ایشان به مردم در این ایام صورت گرفت و عده کثیری از اهالی نمین و  قراء تابعه از جمله روستاهای ننه کران،خانقاه علیا و سفلی، بویاقچی، گللو،نوجه ده و عنبران و روستاهای پیله چای بود و پس از چندین سال حضور در عرصه علم و فرهنگ شهرستان نمین در سال ۱۳۳۷ بازنشسته گشتند.

او همواره امر پرورش را بر آموزش مقدّم می شمرد و اولویّت می داد. بی تردید ایشان عاشق ترین، دلسوزترین و فعّال ترین شخصیّت فرهنگی این مرز و بوم بودند و در راه اشاعه ی فرهنگ نمین، به تأسیس و تجهیز مدارس متعدّدی در اقصی نقاط این شهر تاریخی و توابع آن اهتمام ورزید و در این راه مقدّس از هیچ کوششی، فروگذار نکرد و در واقع از جان مایه گذاشت.

از ایمان کاری و دقّت و قاطعیّت این عاشق تعالی این دیار همین بس، که در عصری که هنوز راه ارتباطی ماشین رو اغلب توابع این شهر وجود نداشت این شخص غیرتمند با هزینه ی خود اسب تهیّه و شخصاً به منظور بازرسی مدارس آبادی های تابعه به مناسبت مسئولیتی که داشته (مسئول نمایندگی وقت) بی وقفه از مدارس مربوط بازدید کرد و در جهت رفع هرگونه نیاز آنان اقدام جدّی مبذول داشت.

از خدمات مادّی و بی دریغ و ایثارگرانه ی این شخص شخیص اینکه، زمین وسیع دبیرستان شهید مطهری نمین(فردوسی سابق، مقابل خان باغی) را با کمّ و کیف ارزنده ای که دارد، جهت ساخت مدرسه ی آبرومندی به آموزش و پرورش نمین اهدا و مجّاناً تملیک کرد که هنوز چون ستاره ای بر تارک این شهر دارای فرهنگ و تمدّن کهن می درخشد. سرمایه ی یک عمر زندگی این شخصیّت فرهنگ پرور تنها وجود تحصیل کردگان فراوانی است که در هر کجا که بودند و هستند، افتخار آفریدند. او آنها را به «گل های دیار خود» تعبیر نموده و جزء افتخارات خود معرفی کرده اند و شعری نیز در این خصوص سروده اند که در خاتمه به آن اشاره خواهد شد.

بدیهی است که این همه ایثار و از خود گذشتگی، نشانه ی عشق سرشار این فرهنگی شریف و غیرتمند نسبت به اعتلای ریشه ای فرهنگ و تمدّن زادگاه خود بوده است. و این همه خدمت عاشقانه و بی دریغ و ارزنده وی جای تقدیر و تشکّر را دارد، متأسّفانه هنوز هیچگونه اثری به نام این شخص فرهیخته و نمونه در زادگاه وی مشهود نیست، شایسته این بود که تندیسی از وی در نمین نصب می شد در حالی که تعالی مادّی و معنوی این دیار مدیون تلاش بی وقفه، خستگی ناپذیر و عاشقانه ی این شخص غیرتمند دیار ما بوده و هست.

شهاب آذرتاش در ۱۹ آذر ۱۳۷۴ در تهران دارفانی را وداع گفت.

زبان حال شادروان شهاب آذرتاش نمین با عنوان گل های دیارم:

 بپروردم چون گل نوباوگان را      دمیدم بر تن بی جان، روان را

همه عشق و امید و افتخارم       بود توفیق گل های دیارم

دعای خیر گل هایم مرا بس       بر هر رختی که من باشم ملبّس

منابع :

۱تاریخ و فرهنگ نمین – مرحوم فرحبخش ستوده نمین

۲- بولتن تاریخچه ی آموزش و پرورش نمین- محمد سلمانی 

 ۳- سلام نمین

  • RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Youtube

معرفی مهندس مهرداد واهبی نوجه ده

عضو کمیته فنی متناظر ماشین‌ابزار ایران (ISO/ISIRI TC 39)  ...

طرح تولید پوشاک در ناحیه صنعتی نوجه ده اردبیل اجرا می شود

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار اردبیل گفت: ...

"علی قلی زاده نوجه ده" به شارلوا بلژیک پیوست

علی قلی زاده نوجه ده مهاجم جوان تیم ملی ، با ...

توييتر ما

No public Twitter messages.

حاميان ما