بی تردید زنده یاد شهاب آذرتاش، عاشق ترین، دلسوزترین و فعّال ترین شخصیّت فرهنگی این مرز و بوم بودند و در راه اشاعه ی فرهنگ نمین، به تأسیس و تجهیز مدارس متعدّدی در اقصی نقاط این شهر تاریخی و توابع آن اهتمام ورزید و در این راه مقدّس از هیچ کوششی، فروگذار نکرد و در واقع از جان مایه گذاشت.

شهاب آذرتاش بسال ۱۲۸۱ هجری شمسی در نمین چشم به جهان هستی گشود.تعداد کثیری از نمینی ها و آبادی های حومه نمین تحصیلات و سوادشان را مدیون زحمات بی وقفه و بی دریغ استاد گرانقدر شهاب آذرتاش می باشند.این بزرگوار در سال ۱۳۰۷ پس از اخذ آخرین مدرک تحصیلی موجود وقت در شهرستان اردبیل به استخدام اداره فرهنگ اردبیل درآمد و بعدها به معاونت دبیرستان نمره ۱ سابق(سنایی) منصوب شد در خلال سالهای ۱۳۱۲ تا سال ۱۳۲۱ در مناطق محروم بیله سوار و انگوت مشغول به خدمت شد و در سال ۱۳۲۱ به اردبیل منتقل و به مدیریت دبستان مختلط ابن سینا منصوب گردید.یکی از سالهای خدمت درخشان ایشان در سال ۱۳۲۳ و مدیریت مدرسه امیرنظام بود.

آذرتاش با نشان دادن لیاقت در این چند سال بعنوان ریاست اداره فرهنگ نمین نایل آمد و بخش اعظم خدمات ایشان به مردم در این ایام صورت گرفت و عده کثیری از اهالی نمین و  قراء تابعه از جمله روستاهای ننه کران،خانقاه علیا و سفلی، بویاقچی، گللو،نوجه ده و عنبران و روستاهای پیله چای بود و پس از چندین سال حضور در عرصه علم و فرهنگ شهرستان نمین در سال ۱۳۳۷ بازنشسته گشتند.

او همواره امر پرورش را بر آموزش مقدّم می شمرد و اولویّت می داد. بی تردید ایشان عاشق ترین، دلسوزترین و فعّال ترین شخصیّت فرهنگی این مرز و بوم بودند و در راه اشاعه ی فرهنگ نمین، به تأسیس و تجهیز مدارس متعدّدی در اقصی نقاط این شهر تاریخی و توابع آن اهتمام ورزید و در این راه مقدّس از هیچ کوششی، فروگذار نکرد و در واقع از جان مایه گذاشت.

از ایمان کاری و دقّت و قاطعیّت این عاشق تعالی این دیار همین بس، که در عصری که هنوز راه ارتباطی ماشین رو اغلب توابع این شهر وجود نداشت این شخص غیرتمند با هزینه ی خود اسب تهیّه و شخصاً به منظور بازرسی مدارس آبادی های تابعه به مناسبت مسئولیتی که داشته (مسئول نمایندگی وقت) بی وقفه از مدارس مربوط بازدید کرد و در جهت رفع هرگونه نیاز آنان اقدام جدّی مبذول داشت.

از خدمات مادّی و بی دریغ و ایثارگرانه ی این شخص شخیص اینکه، زمین وسیع دبیرستان شهید مطهری نمین(فردوسی سابق، مقابل خان باغی) را با کمّ و کیف ارزنده ای که دارد، جهت ساخت مدرسه ی آبرومندی به آموزش و پرورش نمین اهدا و مجّاناً تملیک کرد که هنوز چون ستاره ای بر تارک این شهر دارای فرهنگ و تمدّن کهن می درخشد. سرمایه ی یک عمر زندگی این شخصیّت فرهنگ پرور تنها وجود تحصیل کردگان فراوانی است که در هر کجا که بودند و هستند، افتخار آفریدند. او آنها را به «گل های دیار خود» تعبیر نموده و جزء افتخارات خود معرفی کرده اند و شعری نیز در این خصوص سروده اند که در خاتمه به آن اشاره خواهد شد.

بدیهی است که این همه ایثار و از خود گذشتگی، نشانه ی عشق سرشار این فرهنگی شریف و غیرتمند نسبت به اعتلای ریشه ای فرهنگ و تمدّن زادگاه خود بوده است. و این همه خدمت عاشقانه و بی دریغ و ارزنده وی جای تقدیر و تشکّر را دارد، متأسّفانه هنوز هیچگونه اثری به نام این شخص فرهیخته و نمونه در زادگاه وی مشهود نیست، شایسته این بود که تندیسی از وی در نمین نصب می شد در حالی که تعالی مادّی و معنوی این دیار مدیون تلاش بی وقفه، خستگی ناپذیر و عاشقانه ی این شخص غیرتمند دیار ما بوده و هست.

شهاب آذرتاش در ۱۹ آذر ۱۳۷۴ در تهران دارفانی را وداع گفت.

زبان حال شادروان شهاب آذرتاش نمین با عنوان گل های دیارم:

 بپروردم چون گل نوباوگان را      دمیدم بر تن بی جان، روان را

همه عشق و امید و افتخارم       بود توفیق گل های دیارم

دعای خیر گل هایم مرا بس       بر هر رختی که من باشم ملبّس

منابع :

۱تاریخ و فرهنگ نمین – مرحوم فرحبخش ستوده نمین

۲- بولتن تاریخچه ی آموزش و پرورش نمین- محمد سلمانی 

 ۳- سلام نمین

  • RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Youtube

محمد واهبی نوجه ده قهرمان مسابقات پاورلیفتینگ باشگاههای استان شد

🏆حاج محمد واهبی، عضو شورای روستای نوجه ده قهرمان مسابقات ...

پل تاریخی نوجه ده و قله ساوالان/معماری خاص!

💢معماری خارق العاده و  منحصر به فرد پل تاریخی نوجه ...

کارآفرین نوجه ده ای در برنامه صبح بخیر ایران شبکه یک سیما+دانلود

🎙بهنام مددی در برنامه صبح بخیر ایران: کار خود را از ...

تصحیح نام روستای نوجه ده در تیتراژ پایانی سریال "آنام"

تصحیح نام روستای نوجه ده در تیتراژ پایانی سریال "آنام" ...

پخت فطیر سنتی نمین در تهران+نشانی

💢پخت فطیر سنتی نمین باکیفیت و طعم عالی برای نخستین ...

توييتر ما

No public Twitter messages.

حاميان ما