شهریور ۲۶

طایفه های روستا

این روستا از پنج طایفه تشکیل شده است که به تفکیک ، هر یک از این طایفه ها مورد بررسی قرار خواهد گرفت :

١- سلطانی لر ٢- اسکندریلر ٣- بی لر ۴- ماشلی ۵- دورد اِو لی (چهار خانه)

تعزیه روستای نوجه ده - عاشورای حسینی 92

١- سلطانی لر :

بنام اظهارات این طایفه ، جدشان بنام ” ویصل خان ” که در روستای گلندرق (کولاندرق)از توابع دهستان گرده،بخش مرکزی شهرستان نمین زندگی میکرده است.ویصل خان ، شخص قدرتمند و ثروتمند محال نمین بوده است.

البته بعضی از مردم منطقه او را با نام فیصل خان می شناسند . طبق شواهدی که در منطقه کولاندرق دیده می شود می توان اینطور بیان کرد که ویصل خان در ۵٠٠ سال پیش دارای تاج و تختی برای خود بوده و قلعه ای با برجکهایی اطراف آن در محل فعلی گلندرق سفلی با سنگهای قرمز رنگی بنا کرده بود که تا همین اواخر آثار آن مشهود بوده، ولی متأسفانه با ساخت و ساز غیر اصولی منازل مسکونی در آن محل به کلی از بین رفته است و بومیان آن روستا از سنگهای این قلعه در ساخت منازلشان استفاده کرده اند و این اثر تاریخی ، دوران پر قدرت ویصل خان را بازگو می کرده است.

“سلطان” یکی از نوادگان ویصل خان بوده و برحسب دلایلی پسرش بیگ مراد را به روستای نوودی(نوجه ده) کوچ داده است و ایشان تغییر مسلک داده و به مرور زمان به مذهب شیعه علاقه پیدا کرده و به این مذهب گرایش نموده است و زندگی جدیدی را در این روستا آغاز نموده که ایشان سرمنشاء طایفه سلطانی ها می باشند. البته قدمت تشکیل این طایفه به ٣۰۰ سال پیش می رسد و هم اکنون نهمین نسل طایفه مذکور در این روستا زندگی می کنند.

٢- اسکندریلر:

 گویا بیگ مراد بعد از تشکیل خانواده چندین پسر داشته که یکی از نوادگانش بنام”اسکندر” بوده است.اسکندر فرزند نصیر بود و او نفوذ زیادی در بین مردم نوودی داشت با گسترش نسل ها نام ایشان بروی این طایفه بر جای مانده است که از قراین معلوم سرمنشاء طایفه اسکندری لر از طایفه سلطانی ها (بیگ مراد) آغاز شده است. قدمت این طایفه حدوداً به ٢۰۰ سال پیش می رسد. مزار ایشان در قبرستان قدیمی روستای نوجه ده واقع شده است.

٣- بَی لَر (بیگلَر) :

بعد از تشکیل یک روستا در منطقه ای که تحت سیطره و سلطه خان های نمین بوده است.خان که مالکیت قریه ای را بر عهده داشت, نماینده ای را به آن روستا می فرستاد که در مورد اراضی کشاورزی یا مسائلی که در روستا بوجود آمده , نظارتی نماید و ارتباط مابین خان و مردم روستا را این  نماینده برقرار می کرد.به این نماینده در زبان محلی بَیلر یا بیگلر گفته می شده است.

خان که مالکیت  قریه نوودی(نوجه ده) را برعهده داشت , نماینده خود را که اصلیتاً از ساکنان “دریامان گرمی” بوده را به این روستا بعنوان” بی” یا نماینده مأمور و عازم به روستا می کند.

۴- ماشلی :

قدمت این طایفه دقیقاً مشخص نیست ولی به نظر می رسد اولین طایفه و ساکنان این روستا می باشند.از شواهد امر مشخص است که این طایفه قبلاً در محله “ماشگان” که در نزدیکی  شهر باکو پایتخت آذرباییجان قرار دارد زندگی می کرده اند که بعدها به روستای خانقاه نمین کوچ کرده و از آنجا به روستای نوجه ده مهاجرت نموده اند و طایفه ماشلی را تشکیل داده اند.شاخه ای از این طایفه در روستای ساقصلو و همچنین روستای سولا (البته این طایفه در این روستا با نام دیگری شناخته می شود)گسترش یافته اند.

۵- دورد اِو لی (چهار خانه) :

 دورد اولی ، جوان ترین طایفه روستای نوودی شناخته می شود , حدوداً ١۵۰ سال پیش شخصی بنام “ددکشی” (پدر مرد) از روستای آرخازلو به این روستا مهاجرت نموده و بعد از مدتی تشکیل خانواده داده است و ثمره این ازدواج چهار فرزند پسر بود.ددکشی علاقه شدیدی به فرزندانش داشت و برای هر فرزند پسرش یک خانه مسکونی ساخت و به خاطر همان چهار فرزند پسر و ۴ خانه مسکونی ، مردم به آنها “چهار خانه” یا “دورد اولی” گویند . بتدریج به جمعیت این طایفه اضافه شده و این طایفه وسعت یافتند.١

با تشکر از آقایان : حسین مددی و احد نیک طبع

١– منبع: هفته نامه صبح سبلان- سال هفتم – شماره ٢۴۴ – مورخ :۸۹/۳/۱۰ -علی حقی نوجه ده

۵ ديدگاه

 1. Vote -1 Vote +1مهدی
  گفت:

  سوال فوری در مورد طایفه اسکندری داشتم میتوانید کمک کنید

  • Vote -1 Vote +1ابوذر یوسفی نوجه ده
   گفت:

   با سلام خدمت شما
   لطفا سوال خود را برای ما ارسال نمایید در اسرع وقت به شما پاسخ داده خواهد شد.

   با تشکر و سپاس فراوان

 2. Vote -1 Vote +1زاهد
  گفت:

  از پدرم شنیدم که ماشلی هستیم کلی ادم از این طایفه تو شهرمون هست

  • Vote -1 Vote +1ابوذر یوسفی نوجه ده
   گفت:

   بازدید کننده محترم در صورت تمایل می توانید اطلاعات کاملتری برای ما ارسال نمایید ، تا حد امکان ما شما را یاری خواهیم داد .

   با تشکر و سپاس فراوان

   • Vote -1 Vote +1زاهد
    گفت:

    ما تو شهر لوندویل شهرستان استارا در استان گیلان هستیم
    خوشحالم میشم بدونم اصلیتمون کجایی هست
    ولی در مطالب بالا عنوان کردین قدمتش مشخص نیست
    درضمن ما به زبان ترکی صحبت میکنیم
    باتشکر از شما

 • RSS
 • Delicious
 • Digg
 • Facebook
 • Twitter
 • Linkedin
 • Youtube

معرفی مهندس مهرداد واهبی نوجه ده

عضو کمیته فنی متناظر ماشین‌ابزار ایران (ISO/ISIRI TC 39)  ...

طرح تولید پوشاک در ناحیه صنعتی نوجه ده اردبیل اجرا می شود

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار اردبیل گفت: ...

"علی قلی زاده نوجه ده" به شارلوا بلژیک پیوست

علی قلی زاده نوجه ده مهاجم جوان تیم ملی ، با ...

توييتر ما

No public Twitter messages.

حاميان ما