IMAG0676

این روستا دارای  دو قبرستان است که عبارتند از:

۱- قبرستان معاصر که معروف به”تپه قبرستان”می باشد که قدمت آن نزدیک به ۱۰۰ سال پیش می رسد.

۲- قبرستان قدیمی نزدیک به پل تاریخی نوجه ده در مجاورت خانه بهداشت فعلی که طبق سنگ قبرهای موجود تقریباً قدمت آن به ۴۰۰ سال تخمین زده می شود، البته با توجه به تشکیل طایفه های سلطانی و ماشیلی و شواهد موجود این تاریخ ذکر شده است.

در طی خاکسپاری و تدفین مردگان در قبرستان معاصر اشیاء و کوزه های سفالی و همچنین تنورهای خانه های قدیمی مشاهده می شود و این نشان دهنده ی آن است که تپه قبرستان در قدیم روستایی مسکونی بوده که به دلایلی اهالی این منطقه به روستای نوجه ده کوچ کرده اند.

در یکصد سال اخیر بعلت نزدیکی قبرستان قدیمی به رودخانه قره سو و جاری شدن سیل که باعث تخریب قبور می شد و همچنین کوچک بودن فضای قبرستان، اهالی روستا تصمیم به تغییر قبرستان به محل جدیدی نمودند که در مکان مناسبی قرار گرفته باشد.

IMAG0677

نکته قابل ذکر این است که در تاریخ معاصر افرادی بوده اند که بعلت بعضی از مسایل همچون دوری راه قبرستان جدید در همان قبرستان قدیمی تدفین شده اند.

بجز این دو قبرستان، قبرهایی هم در کنار روستا یافت شده که بر قدمت تشکیل روستا می افزاید. چندین قبر که مشرف به رودخانه قره سو و در حاشیه راه ارتباطی شهرک صنعتی نوجه ده  (جهاد) قرار گرفته است مؤید این مطلب است و همچنین گروه ای از قبرها که معروف به قبرستان ارمنی هاست در نزدیکی رودخانه در فاصله ۱۵۰متری روستا به سمت شهرک صنعتی جهاد وجود دارد.روستائیان که بصورت تصادفی در هنگام کشاورزی به آن قبور برخورد کرده اند می گویند که شاید این مسیحیان، مسافرانی باشند که در مسیر سفر درگذشته اند و در اینجا خاکسپاری شده اند و یا اینکه تمدنی در این منطقه وجود داشته است.البته تعداد اندکی قبر در فاصله روستای نوجه ده و روستای کنازه(کنازق) نیز کشف شده که قدمت آنها به قبل از اسلام می رسد و در داخل این نوع قبور کوزه ها و ابزارآلات جنگی دیده می شود، که در کنار اجساد مردگانشان قرار می داده اند. با این احوال از نظر تخمین قدمت حیات و تمدن، این منطقه نیازمند بررسی کارشناسی باستان شناسان میراث فرهنگی است.

با تشکر از آقایان حسین مددی واحد نیک طبع

منبع:کتاب سیمای جامع شهرستان نمین(منتشر نشده)-  علی حقی

 

۵ ديدگاه

 1. Vote -1 Vote +1مریم علمی نوجه ده
  گفت:

  سلام عزیزان ، چقدر خوشحالم شما را پیدا کردم ، پدر بزرگ و مادر بزرگ من (مرحوم فرخ علمی / پری نیک طبع ) در همین گورستان دفن شده ،من هم یک نوجه دهی هستم

  • Vote -1 Vote +1ابوذر یوسفی نوجه ده
   گفت:

   با سلام خدمت شما سرکار خانم علمی امیدواریم که بتوانیم برای تمامی هم روستائیانمان در جای جای این کره خاکی مفید واقع شویم.
   از دیدگاه سرکار عالی کمال تشکر و قدرانی را داریم .
   خداوند روح تمامی درگذشتگان این روستا را شاد کرده و تمامی آنان را مورد عنایت خود قرار دهد .
   با تشکر و سپاس فراوان

 2. Vote -1 Vote +1ب عظیمی
  گفت:

  سرکارخانم علمی
  باسلام
  یادی از رفتگان فرمودید من هرسال پنج الی شش بار سرمزار در روستا میروم هربارش ازجانب پدر خدابیامرز شما سرقبر پدر و مادربزرگتان فاتحه میخوانم .

 3. Vote -1 Vote +1سولماز فولادی کنازه
  گفت:

  سلام، من پدرم برای کنازه بود تازه فوت کرده، میخوام بدونم اگه اطلاعاتی راجب به الماس خان فولادی پدر بزرگم دارید لطفا برام ایمیل کنید. از بزرگترا بپرسید. ممنونم

  • Vote -1 Vote +1Karbar
   گفت:

   سلام. خدا پدر محترمتان را رحمت کند. بله اطلاعاتی از مرحوم الماس خان در اختیار داریم. ایشان یکی از تارزنان منطقه و ویلکیج بوده اند. اطلاعات دیگر از طریق ایمیل ارسال می گردد. موفق باشید

 • RSS
 • Delicious
 • Digg
 • Facebook
 • Twitter
 • Linkedin
 • Youtube

معرفی مهندس مهرداد واهبی نوجه ده

عضو کمیته فنی متناظر ماشین‌ابزار ایران (ISO/ISIRI TC 39)  ...

طرح تولید پوشاک در ناحیه صنعتی نوجه ده اردبیل اجرا می شود

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار اردبیل گفت: ...

"علی قلی زاده نوجه ده" به شارلوا بلژیک پیوست

علی قلی زاده نوجه ده مهاجم جوان تیم ملی ، با ...

توييتر ما

No public Twitter messages.

حاميان ما