گل بابونه

بررسی اجمالی موقعیت سیاسی و جغرافیایی روستا و پیشینه تاریخی آن :

روستای نوجه ده در ۱۴کیلومتری شمال شرق اردبیل در دهستان دولت آباد از بخش مرکزی شهرستان نمین واقع شده است از لحاظ موقعیت نسبی این روستا از شمال به محور ارتباطی اردبیل – آستارا ، از غرب به روستای ساقصلو، از شرق به روستای کنارق و از جنوب نیز به رودخانه قره سو محدود می گردد فاصله روستای نوجه ده با مرکز دهستان (دولت آباد) ۱۲کیلومتر با مرکز بخش شهرستان نمین ۸ کیلومتر و مرکز استان (اردبیل) ۱۴ کیلومتر می باشد و نزدیکترین نقطه روستای به روستای نوجه ده روستای کنارق با فاصله ۳کیلومتر است .

موقعیت طبیعی روستای نوجه ده : دشتی با اقلیم سرد و نیمه مرطوب ، رودخانه قره سو که یکی از سرشاخه های مهم ارس است وجود دارد در بیان پیشینه تاریخی روستای نوجه ده  پیش از ۸۰۰ سال قدمت دارد و نوجه ده به روایتی  به معنی نوجه = تازه ، ده = آبادی می باشد . اما نام این روستا  دیگر این روستا نوودی  نیز آمده است که در مورد  این نامگذاری  در وجه تسمیه روستا توضیحاتی داده شده است .

تعیین حوزه نفوذ روستای نوجه ده بر اساس مطالعات میرانی :

موقعیت جغرافیایی روستای نوجه ده به واسطه قرارگیری در جنب غربی فرودگاه اردبیل و محور ارتباطی اردبیل – تهران (شهید دادمان ) می باشد  .

ورودی فاز دوم شهرک صنعتی از داخل روستای نوجه ده باتمرکز صنایع استان در آن

بنابراین روستای سربند، ساقصلو ، کنارق و خان کندی نیز به جهت تامین نیازهای خانه بهداشت ، شورای حل اختلاف ، نانوانی ، پس بانک ، مخابرات و نیازهای آموزش در سطح راهنمایی و … به این روستا مراجعه می نمایند.

بررسی منابع آب اعم از آب شرب و کشاورزی :

کمیت و کیفیت آب در معیشت و زندگی روستائیان نقش میانی و تعیین کننده ای دارد آب کشاورزی روستای نوجه ده از طریق یک حلقه چاه نیمه عمیق تامین می گرددبدین صورت که از چاه آب شرب مصرفی به صورت ذخیره در منبع آب داخل روستا با لوله کشی به منازل انتقال می یابد که از لحاظ کیفیت آب نیز بر اساس اطلاعات محلی ، آب شرب با کیفیت مناسب می باشد اب مورد نیاز کشاورزی روستا نیز با توجه به عبور رودخانه قره سو از جنوب روستا ، از رودخانه تامین می گردد و اکثرا نیز آب برای کشاورزی بصورت سنتی می باشد .

بررسی ویژگی های جمعیتی روستا در وضع موجود :

روستای نوجه ده بر اساس مطالعات صورت گرفته در زمینه روند تحولات جمعیتی ۱۲۶ خانوار و ۵۰۰ نفر جمعیت دارند و اکثر قشر جوان می باشد و در اردبیل کامل کنند.

مهاجرت:

مهاجرت یکی ازعوامل موثر در تغییرات جمعیتی هر ناحیه است بر اساس مطالعات میرانی صورت گرفته در زمینه میزان مهاجرت در روستای نوجه ده مشخص گردید که بطور کلی مهاجرت

 در گذشته ها به تهران و اردبیل صورت گرفته اما در حال حاضر مهاجرت کاهش یافته است .

جمعیت  باسواد و لازم التعلیم روستا :

براساس مطالعات در اکثر مردم روستای نوجه ده باسوادند .

بررسی های اقتصادی :

فعالیت های اقتصادی روستای نوجه ده به ترتیب شامل کشاورزی ، خدمات ، وصنعت می باشد بطوریکه از مجموع ۱۲۶ خانوار معادل ۵۸درصد در بخش کشاورزی ۳۶ خانوار معادل ۲۹ درصد در بخش خدمات و ۱۹ خانوار معادل ۱۲درصد نیز در بخش صنعت مشغول به فعالیت می باشند .

کشاورزی

همانگونه که بدان اشاره گردید روستای نوجه ده در موقعیت دشتی واقع گردیده است که بهره برداری از آب سطحی و زیر زمینی پیدایش کشاورزی را فراهم نموده است بطوریکه اراضی روستا را اشغال نموده است .

بنابراین شغل اکثریت ساکنین روستا کشاورزی بوده است فعالیت های اقتصادی بخش کشاورزی موجود در روستا به ترتیب اهمیت شامل زراعت ، دامداری ، و دامپروری و پرورش طیور است که در مجموع فعالیت عمده کشاورزی روستا را تشکیل میدهد از عمده ترین محصولات زراعی روستا به ترتیب اهمیت شامل گندم ، جو ، سیب زمینی ، یونجه و شبدر را می توان نام برد نحوه تامین آب کشاورزی روستا در بخش زراعت رودخانه و چاه نیمه عمیق می باشد .

عمده ترین ماشین آلات کشاورزی در روستا شامل تراکتور و شیوه تولید کشاورزی نیز ترکیبی از سنتی و مکانیزه می باشد به طور متوسط همه خانوار حدودا ۷ هکتار زمین کشاورزی دارند . در عین حال دامداری بخاطر وجود شهرک صنعتی کاهش یافته است .

پوشش جنگلی و باغات دارند .

صنعت

فعالیت های بخش صنعت در روستای نوجه ده شامل یک کارگاه آسیاب آرد و یک واحد کاراه آجرپزی واقع در غرب روستا که هم اکنون غیر فعال می باشد ولی با احداث شهرک صنعتی فاز ۲ اردبیل در محدوده خارج از بافت روستای نوجه ده قرار گرفته است .

خدمات :

فعالیت های بخش خدمات در روستای نوجه ده ۷ واحد خرده فروشی (سوپرمارکت) یک واحد قصابی ، مشاور املاک، جوشکاری ، نانواریی ، قهوه خانه ، پست بانک ، خانه بهداشت مسجد مهد کوچک ، مدرسه ابتدائی و راهنمایی شورای حل اختلاف و مخابرات می باشد .

بررسی و شناخت کیفیت ابنیه روستا :

کیفیت بافت واحدهای ساختمانی ارتباط تنگاتنگی با شرایط اب و هوایی و نوع مصالح به کار رفته در ساختمانها و سطح درآمد دارد . در ساخت بنای روستا اسکلت فلزی بتونی و آجر و آهن – بلوک سیمانی قرار می گیرد . ساختمان های موجود در روستای نوجه ده از نظر کیفیت به سه دسته نوساز – مرمتی (قابل سکونت) و تخریبی (غیر قابل سکونت) قابل تقسیم می باشد .

شناخت بناها و بافت های باارزش موجود در روستا :

براساس مطالعات بافت و بنای باارزش تاریخی در روستا یک اثر بنام پل تاریخی نوجه ده در سمت جنوب روستا می باشد که قدمت آن ۱۵۰ سال است و مهندسان ارمنی طرح ریزی کردند .

بررسی شبکه معابر روستا نوجه ده :

مهم ترین معبر عبوری از روستا محور ارتباطی نمین – اردبیل می باشد که معبر اصلی بین شهری می باشد و معبر بین روستایی با دو محور در سطح روستا امتداد دارد یک محور آن از معبر بین شهری ورودی روستا به سمت بافت  داخلی روستا و پس از گذشتن از پل تاریخی به سمت دو راهی از یک سمت به شهرک صنعتی و از سمت دیگر به طرف محور اردبیل – آستارا ختم می گردد و محور دیگر معبر بین روستایی در جهت غرب محور ارتباطی نمین – اردبیل پس از عبور از حاشیه محوطه کوره آجرپزی به سمت سربند امتداد دارد .

معرفی مسائل و مشکلات روستا از نظر ساکنین آن

–        نبود مکان مستقل برای دفتر دهیاری و شورا

–        نداشتن پایگاه مقاومت بسیج

–        نبود کتابخانه در روستا

–        نبود زمین ورزشی مناسب و تاسیسات وامکانات ورزشی

–        نداشتن محل های انبار موقت زباله در روستا

–        اصلاح شبکه عابر پیاده رو که اسفالت در سال ۸۸ نیم کاره مانده احداث

–        نهرهای عمومی در روستا برای اراضی کشاورزی که مهاجرت به شهر را کاهش می دهد .

پیشنهادات :

–        تقویت فضای مذهبی

–        تقویت فضای خانه بهداشت

احداث معابر اصلی و فرعی

تهیه وگردآورندگان :دانشجویان (رشته جغرافیا )پیام نور واحد نمین

منبع // http://homa11.persianblog.ir/post/32/

  • RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Youtube

معرفی مهندس مهرداد واهبی نوجه ده

عضو کمیته فنی متناظر ماشین‌ابزار ایران (ISO/ISIRI TC 39)  ...

طرح تولید پوشاک در ناحیه صنعتی نوجه ده اردبیل اجرا می شود

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار اردبیل گفت: ...

"علی قلی زاده نوجه ده" به شارلوا بلژیک پیوست

علی قلی زاده نوجه ده مهاجم جوان تیم ملی ، با ...

توييتر ما

No public Twitter messages.

حاميان ما