حفاری-های-غیر-مجاز-در-تپه-پیره-ناخرچی-سقزچی

تپه باستانی یا تپه تاریخی به محوطه‌هایی اطلاق می‌شود که از تخریب کامل یا ناقص شهر، قلعه، زیگورات یا هر بنای عظیم دیگری درگذشته، باقی مانده باشد، به عبارت دیگر تپه های تاریختمام دستاوردهای مادی و معنوی اقوام گذشته را در خود نهفته دارد. کشورمان به لحاظ قدمت بسیار و تمدن کهن خود، در ادوار مختلف تاریخ شاهد استقرار و زندگی اقوام مختلف برگستره خویش بوده که نتیجه آن به یادگار ماندن هزاران محوطه و بنای باستانی ارزشمند است.

اهمیت تپه‌ها در شناخت تاریخی مناطق
به عقیده دبیر انجمن ایران شناسی کهن دژ تپه‌های باستانی کوچک و بزرگ، سهم عمده‌ای از این یادگارهای کهن سرزمین‌مان را به خود اختصاص می‌دهند. این تپه‌ها به دلیل قدمت که گاه به چندین هزار سال می‌رسد و همچنین باقی ماندن نشانه‌های موجود از زندگی اقوام مختلف در دوره‌های متعدد تاریخی دارای اهمیت به سزایی هستند و لزوم توجه هر چه بیشتر به حفاظت و در گامی بالاتر کاوش علمی این نمونه‌های کم نظیر را ضروری می‌سازند.
«بابک مغازه‌ای» در ادامه خاطر نشان کرد: این تپه‌ها که متشکل از لایه‌ها و رگه‌های باستانی با ضخامت‌های مختلفی است و توالی ادوار مختلف یکجانشینی را به نمایش می‌گذارند، آثاری از دوره‌های گوناگون تاریخی را در خود به امانت نگه داشته‌اند تا در روزگار آینده شاهدی غیر قابل انکار از تلاش ایرانیان در بالندگی تمدن بشری باشند.
وی در ادامه تصریح کرد: متأسفانه در شرایط فعلی این یادگارهای درخشان در معرض خطرات گوناگونی واقع شده‌اند . انواع تخریب‌ها از حفاری‌های سودجویانه قاچاقچیان گرفته تا تخریب‌های نابخردانه در اثر انجام پروژه‌های عمرانی و یا سوء استفاده برخی از روستاییان و جوامع محلی از خاک و زمین آن‌ها، ادامه حیات این نگین‌های درخشان و ماندگار را دستخوش نابودی کرده است.

تپه‌ها و آثار تاریخی نمین
شهرستان نمین از نظر میراث فرهنگی و تاریخی نیز با داشتن ده‌ها اثر تاریخی به ثبت رسیده در سطح ملی مطرح است. مساجد، بقاع متبرکه، قلاع، حمام‌ها، عمارت‌ها و پل‌های تاریخی در کنار تپه‌های باستانی اولیه و سازه‌های عظیم سنگی( گور کان‌ها) با قدمت بیش ازچندین هزار سال به نام «دلمن» در مجاورت شهر نمین خود گواهی بر قدمت تاریخی منطقه است.

سابقه ۱۰۰ ساله بررسی‌های تخصصی باستانی در نمین
«منوچهر نورزاده» مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان نمین گفت: بیش از ۱۰۰ سال پیش شخصی به نام «ژاک دمورگان» باستان‌شناس و محقق فرانسوی در محوطه گورکان‌های منطقه شرق و شمال شرقی نمین به کاوش‌های تخصصی پرداخته است. در سال‌های اخیر برنامه‌هایی برای کاوش‌های باستان شناسی در محوطه‌های تاریخی شهرستان توسط میراث فرهنگی پیشنهاد شده است که پس از تخصیص اعتبارات لازم اقداماتی در این زمینه به عمل خواهد آمد.

وظیفه حفاظت از میراث فرهنگی
این مقام مسئول در زمینه حفاظت از میراث فرهنگی با بیان این‌که حفاظت از میراث به یادگار مانده از گذشتگان یک وظیفه عمومی است خاطر نشان کرد: این سازمان در زمینه حفاظت و صیانت از آثار باستانی با همکاری و مشارکت نیروی انتظامی و مرزبانی و سایر نهاد‌ها در حفظ و حراست از آثار تاریخی منطقه اقدام می‌کند.
وی در ادامه افزود: از جمله اقدامات این سازمان در راستای حفاظت از میراث فرهنگی می‌توان به بازدید و سرکشی نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی، تشکیل انجمن میراث فرهنگی در شهرستان و روستا‌ها با تعامل و همکاری دهیاران و اعضای انجمن مستقر در روستا‌ها، آگاه سازی و ارتقای دانش مردم از نحوه حراست و حفاظت از میراث فرهنگی منطقه از قبیل پخش بروشور و برگزاری جلسات توجیهی در بین اعضای انجمن و تشکل‌ها اشاره کرد. انجام این قبیل از اقدامات برای حفاظت از آثار تاریخی شهرستان لازم و ضروری است.

اهمیت گردشگری تپه‌های تاریخی
نورزاده در پاسخ به سوالی که آیا اقدامی در زمینه بهره‌گیری از ظرفیت‌های ارزشمند تپه‌های تاریخی شهرستان برای توسعه گردشگری صورت پذیرفته است، اظهار کرد: این اداره در‌صدد انجام برنامه‌های بررسی کاوش باستان شناختی در محوطه‌های تاریخی شهرستان است که از اقدامات مقدماتی برای احیا و باز‌سازی محوطه‌های تاریخی محسوب می‌شود و پس از تأمین اعتبار لازم به‌عنوان سایت گردشگری و جاذبه توریستی اقدام خواهد شد. برای مثال پس از تکمیل طرح مرمت حمام تاریخی محمدیان نمین که متعلق به دوره قاجار است نسبت به تعیین کاربری و همچنین انجام مراحل بهره‌برداری از آن اقدام می‌شود.

حفاری‌های غیرمجاز در تپه‌های نمین
آنچه در حال حاضر موجب رنجش اهالی فرهنگ دوست و دغدغه خاطر مسئولان در منطقه نمین شده است معضل حفاری‌های غیرمجاز در محوطه‌های باستانی و به خصوص تپه‌های تاریخی این شهرستان است، به طوری که در پاره‌ای از موارد می‌توان حفره‌های ایجاد شده بر تنه این تپه‌ای باستانی و تاریخی را به حفره‌های پنیر تشبیه کرد. حفارانی که شوربختانه میراث گرانسنگ پیشینیان این سامان را به بهایی ناچیز می‌فروشند و قطعات پازلی که باید هویت و پیشینه منطقه را آشکار سازد پراکنده می‌کنند و به نام نواحی یا احتمالا به نام کشور‌هایی دیگر رقم می‌زنند.
امید است مردم و مسئولان فرهنگی استان نگاه ویژه‌ای نسبت به حفاظت و صیانت از این تپه‌های باستانی ارزشمند و انجام بررسی‌های دقیق باستان‌شناسی در این محوطه‌ها داشته باشند تا با شناخت هرچه بیشتر، صفحات گمشده تاریخ این سامان بیشتر آشکار شود.

نویسنده: ابراهیم ابراهیمی سقزچی نمین- خبرنگار همشهری

منبع: همشهری اردبیل

  • RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Youtube

معرفی مهندس مهرداد واهبی نوجه ده

عضو کمیته فنی متناظر ماشین‌ابزار ایران (ISO/ISIRI TC 39)  ...

طرح تولید پوشاک در ناحیه صنعتی نوجه ده اردبیل اجرا می شود

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار اردبیل گفت: ...

"علی قلی زاده نوجه ده" به شارلوا بلژیک پیوست

علی قلی زاده نوجه ده مهاجم جوان تیم ملی ، با ...

توييتر ما

No public Twitter messages.

حاميان ما