بعداز چندین سال پرس وجوی یافتن مزار شهید ستار توسط برادران واهبی در روستای سقزچی 1391

پهلوان گمنام شهید ستار واهبی نوجه ده را تا چه حد میشناسیم ؟
شهید پهلوان “ستار واهبی ” با افتخار جنگ جهانی دوم که دوران احتیاط سربازی را میگذراند
◀️ در سال۱۳۲۰ توسط روسها غریبانه در اطراف روستای سقز چی پشت کوه سبلان از توابع شهرستان سراب در منطقه ای سعب العبور پس از مقاوت بی مثال مقابل ارتش روسیه با افتخار به فیض شهادت نایل گردید.
از همرزمان شهید میتوان مرحومین مناف جلیلی، علی زینالی و ادریس حسن پور رانام برد،
وی که در آن زمان جوانی حدودا بیست و سه ساله ،واز نظر شجاعت غیرت و تنومندی زبانزد بوده است، به طوری که در اطراف اردبیل حریف یا هم رده ای برای ایشان نبوده است بچه ها و نوجوانان از او به عنوان پهلوان دوست داشتنی یاد می کردند و همیشه سعی میکردند به تماشای ایشان بروند.
مادر ایشان مرحومه “خانم نسا “و پدر ایشان مرحوم کربلایی” وهاب” و برادر های وی مرحومین” ابوالفضل” و “سرخای” واهبی و خواهران دیده گریان ایشان مرحومین “عادله و آمنه” واهبی بودند.

photo_2017-01-04_14-47-03

نحوه شهادت :
طبق گفته های هم رزمان، ارتش روس در اطراف سبلان همه جا را به تسخیر خود در آورده بودند و پیاده و سواره با اینها که عده کمی سرباز بدون فرمانده و با تعداد محدودی فشنگ و هر کدام فقط یک مشت
?گندم جیره غذا داشتند درگیر میشوند وهمرزمان به ایشان که ارشد تر بودند و درجه سرجوخه داشتند پیشنهاد گذاشتن سلاح بر زمین و فرار را می دهند.
✳️ ایشان در جواب آنها میگویند این قوشون به خانواده های ما رحم نکرده اند و من تا آخرین فشنگ جلوی آنها خواهم ایستاد و تنها با ارتش روس در گیر شده و تعداد کثیری را از پای در آورده اند . تا این که به گفته اهالی روستای سقزچی در حالی که هنوز خوشه گندم در دهانشان بوده به شهادت رسیدند و به نقل مردم فرمانده روس ها با مشاهده پیکر شهید به ارشد قوشون گفته چنین سرباز تنومند و ورزیده ای را نباید میکشتیم و باید اسیر میگرفتیم ،
? شهید دلاور ،توسط اهالی روستا به پایین تپه آورده و بعد از غسل دادن در رودخانه به خاک سپرده شد.
در آن زمان مرحوم” ابوالفضل” برادر شهید” ستار” پس از پرس و جوی فراوان و تحمل مشقت راه های سعب العبور قبر برادر را پیدا کرده و پس از شکافتن قبر شهید با دیدن نشان زخم پیشانی شهید که از بچهگی به جا مانده بود اطمینان یافت که برادرشان شهید شده و وقتی به روستا باز گشتند و خبر شهادت را به مادر دادنند مادر قبول نکرده و گفتند امکان ندارد پسر پهلوان من کشته شود ،من حریفی برای پسرم ندیده بودم باید برای من جورابی را که خودم برایش بافته بودم و دو رنگ بود را بیاورید تا باور کنم پسرم شهید شده .
مرحوم” ابوالفضل” دوباره به روستا باز گشتند و متوجه شده اند جوراب شهید را یکی از روستاییان پوشیده و مشغول حیوان داری بوده است.

photo_2017-01-04_14-50-53
◀️ مرحوم ابوالفضل به ناچار جوراب خود را به آن مرد داده و نشان شهید را برای مادر آورده و مادر دیگر متوجه شده که نباید چشم به راه فرزند رشید خود باشد.
در آن سالها چون امکانات نبود و رفت آمد سخت بود دیگر کسی سراغ خاک شهید نرفته بود و فقط چند نشان سخت از موقعیت مزار شهید در زبانها میچرخید و هر کس میرفت نمیتوانست آن منطقه را پیدا کند .
حدودسی سال بود مرحوم حاج “مصطفی فکری” و برادر زاده های شهید تلاش میکردند ولی بی نتیجه میماندند، خواهر های شهید با حسرت زیارت مزار برادر شهیدشان چشم از جهان بستند.
◀️ تا اینکه در سال ۱۳۹۱ حاج “غیور علی” واهبی که به آن منطقه رفته بودند به طور معجزه آسایی با تلاش و پرس و جو بالاخره توانستند مزار شهید را پیدا کنند، بلافاصله اهالی و اقوام به تحقیق و پرس و جو پرداختند و از شواهد و اهالی آن منطقه تحقیق کرده و کاملا یقین پیدا کرده بودن این مزار که بین بومیان منطقه به شهید غریب معروف است و خیلی بین روستاییان محبوب است.
✳️ همان جوان محبوب و پهلوان نوجه ده شهید ستار است و محبت ایشان به دل تمامی مردم اطراف نشسته است.

photo_2017-01-04_14-51-14
◀️ برادر زاده های شهید تلاش زیادی کردند تا مزار مرحوم را به وطن خود بیاورند ولی تلاششان ثمری نداشت و به ناچار تربتی از مزار شهید را به روستا آوردند و در کنار مزار مرحوم ابوالفضل واهبی دفن کردند و مزار شهید را نیز به بهترین نحو باز سازی نموده و مداوم برای زیارت و احسانات راهی روستای سقزچی در اطراف پاسگاه کلیان میشوند.
?ارسال. علی رضا واهبی

توضیحات خبرنگار وبسایت نوجه ده:

لازم به ذکر است ستار واهبی اولین شهید روستای نوجه ده سال ۱۳۲۰ هستند. و رشادتهای غیرت مردانه ایشان همیشه در دل ما جاودانه خواهد ماند. که متاسفانه بدلیل عدم انعکاس خبر اهالی تا به حال اطلاع چندانی نداشتند. برادر زاده های این شهید عزیزرهرو راه ایشان بوده وچندین سال در جبهه های حق علیه باطل.غیرتمندانه جنگیده واز مرزهای وطن پاسداری نموده وفرزندان ایشان نیز در کسب مدارج علمی ومهندسی وپزشکی افتخار یک ملت ویا فراتر از مرزها به شما میروندکه میتوان به دکتر “مهرداد واهبی” دانشمند برجسته بین المللی ویا سر کار خانم” معصومه واهبی” از وکلای برجسته کشوری نام برد.

  • RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Youtube

معرفی مهندس مهرداد واهبی نوجه ده

عضو کمیته فنی متناظر ماشین‌ابزار ایران (ISO/ISIRI TC 39)  ...

طرح تولید پوشاک در ناحیه صنعتی نوجه ده اردبیل اجرا می شود

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار اردبیل گفت: ...

"علی قلی زاده نوجه ده" به شارلوا بلژیک پیوست

علی قلی زاده نوجه ده مهاجم جوان تیم ملی ، با ...

توييتر ما

No public Twitter messages.

حاميان ما