?سوها (که سوآ هم تلفظ می‌شود) نام روستایی کوچک در ۳۲ کیلومتری شرق اردبیل، واقع در شهرستان نمین است. به علت زیادی آب در اطراف روستا، نام روستا را سوها انتخاب کردند. برای رسیدن به آن از هفت یا هشت تا روستا باید گذشتدر حالیکه همه جا پر از کشتزار و سبزه است. روستاهای همسایه سوها عبارتند از نیارق (نیارا)، حور و سقّزچی (ساقّیچی). بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت این روستا ۱۷۸۳ نفر با ۳۴۵ خانوار بوده‌است. آب روستای سوها از چشمه‌‌های منطقه تامین می‌شود و غلات و حبوبات از محصولات این منطقه است. شغل عمده مردم روستای سوها زراعت و گله‌داری است.

s

در نزدیکی روستای سوها، آبگیری کوچک و بسیار زیبا با همین نام قرار گرفته است. این منطقه که در واقع نقطه شروع جنگل های استان گیلان است با داشتن آب و هوایی خنک بسیار مورد توجه طبیعت دوستان واقع شده و یک مقصد گردشگری رویایی برای همه‌ی طبیعت‌گردان است. دسترسی به روستای سوها از طریق جاده ارتباطی شهرستان اردبیل به بریس، نیارق و در نهایت سوها امکانپذیر است. کمتر از ۵ کیلومتر انتهایی از روستای سوها تا دریاچه خاکیست که به راحتی با ماشین های معمولی قابل عبور است.

s3

 دریاچه سد سوها در ۴ کیلومتری شمال شرقی روستای سوها واقع شده و با جاده خاکی کوتاهی قابل دسترسی است و از آن جا با فاصله کوتاهی می توان به بالای خط الراس نزدیک به جایی که رشته کوه البرز از غرب آغاز می شود رسید.

s5

معمولا بهار و تابستان ها نزدیکی دریاچه و زیر سنگ معروف گلین داش، دشت زیبای بابونه خود نمایی میکند. در طول مسیر گله های گوسفندان که در مراتع سر سبز مشغول چرا هستند و برای خوردن آب خود را به دریاچه میرسانند قابل توجه است. تپه ها و کوه هایی که دور تا دور دریاچه را احاطه کرده اند مثل مخمل سبز رنگ دیده می شوند.  گروه های کوهنوردی زیادی در این مسیر دیده می شوند که بعضا برای رسیدن به آبشار لاتون از این مسیر هرچند طولانی و نسبتا سخت استفاده میکنند. @Nojehdeh

s2

  • RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Youtube

معرفی مهندس مهرداد واهبی نوجه ده

عضو کمیته فنی متناظر ماشین‌ابزار ایران (ISO/ISIRI TC 39)  ...

طرح تولید پوشاک در ناحیه صنعتی نوجه ده اردبیل اجرا می شود

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار اردبیل گفت: ...

"علی قلی زاده نوجه ده" به شارلوا بلژیک پیوست

علی قلی زاده نوجه ده مهاجم جوان تیم ملی ، با ...

توييتر ما

No public Twitter messages.

حاميان ما