– همانطور که همشهریان گرامی اطلاع دارند، نمین تنها شهرستان استان اردبیل است که دارای امتیاز منطقه ویژه اقتصادی است.
منطقه آزاد تجاری اقتصادی در برخی از امتیازات با مناطق ویژه اقتصادی تفاوتهایی دارد.

ar2449_1

در کشور ۷ منطقه آزاد به شرح ذیل وجود دارد:
۱-کیش ۲-قشم ۳-اروند ۴-انزلی ۵-ارس ۶-ماکو ۷-چابهار

فرق اصلی مناطق آزاد و منطقه ویژه اقتصادی در این است که متولی زیر ساخت، آماده سازی و سرمایه گذاری در مناطق آزاد با دولت است ولی بسترسازی و سرمایه گذاری در مناطق ویژه با بخش خصوصی است و دولت در راه اندازی آن نقشی ندارد.

در کشور بالغ بر ۶۴ منطقه ویژه اقتصادی توسط مجلس تصویب شده است ولی اغلب آنها بدلیل عدم مکان یابی مناسب و نبود سرمایه گذار بلاتکلیف و راکد مانده اند.
خوشبختانه شرکت “شاهد” وابسته به بنیاد شهید متولی و مجری منطقه ویژه اقتصادی نمین است و فاز یک آن از سوی شرکت در حال آماده سازی است که بدلیل فضای مناسب و واقع شدن نمین در منطقه استراتژیکی و نزدیکی به بزرگراه و فرودگاه و ایستگاه راه آهن و دریا و مرز مشترک در حدود ۶۰ کیلومتر با جمهوری آذربایجان، منطقه ویژه اقتصادی نمین می تواند در سالهای آتی شکوفایی خود را داشته و رشد بهتری نسبت به دیگر مناطق ویژه اقتصادی ایران داشته باشد.

ولیکن برخورداری از امتیاز منطقه آزاد تجاری-اقتصادی به مراتب بیشتر موجب پیشرفت شهرستان نمین می شود و اهالی شهرستان نمین در آینده می توانند از امتیازات منطقه آزاد بهره مند گردند.

بدین طریق صنعت گردشگری نمین پیشرفت روزافزونی خواهد کرد و شاهد ارزآوری و حضور پرشمار گردشگران دیگر کشورها بدلیل لغو روادید و تسهیل حضور گردشگران خارجی در منطقه نمین خواهیم بود.

به موجب وجود برخی از معافیتهای مالیاتی و گمرگی صنایع و کارخانجات محدوده نمین توسعه خواهند یافت.

تجارت و داد و ستد در منطقه افزایش یافته و بازارچه مرزی میناباد مجددا فعال خواهد شد. و این امر در نهایت موجب اشتغالزایی مردمان آن ناحیه می شود.

خاطر نشان می گردد در اصلاحیه نقشه منطقه آزاد تجاری صنعتی اردبیل، #نمین با دارا بودن مرز مشترک با جمهوری آذربایجان در کنار مناطق مرزی گرمی، بیله سوار و پارس آباد در منطقه آزاد اردبیل قرار گرفت که در انتظار تصویب نهایی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی در ماههای آتی است.

البته ناگفته‌نماند برخی از نماینده های مجلس که منتقد ایجاد منطقه آزاد جدید هستند و اغلب برای مناطق مرکزی و صنعتی کشور می باشند و با ادله به اینکه تصویب مناطق آزاد تجاری جدید موجب افزایش واردات و کند شدن چرخ اقتصادی کارخانجات مرکزی کشور می شود مانع بزرگی برای تصویب آن بوده و برخی دیگر بدلیل مسائل رقابتی و اقتصادی و تاثیرات تاسیس منطقه آزاد اردبیل بر دیگر مناطق آزاد همجوار منتقد تصویب آن می باشند و برخی نیز به علت هزینه بر بودن تاسیس مناطق آزاد بر دولت که متولی راه اندازی زیرساخت و امکانات آن است با آن مخالفت می کنند که در این ارتباط، اتحاد و رایزنی منسجم نمایندگان استان اردبیل با دیگر نماینده های خانه ملت را می طلبد و می توان با همت و تلاش جمعی مسئولان امر به تصویب نهایی منطقه آزاد اردبیل در مجلس امید بست.
نویسنده: علی حقی نوجه ده


  • RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Youtube

نمایش میدانی "گلین بالا" با استقبال باشکوه مواجه شد

نمایش میدانی "گلین بالا" به همت انجمن بانوان سرزمین ...

مسن‌ترین سرباز نیروی انتظامی، ساعی‌ترین سرباز کشور شد

استوار دوم وظیفه "ایرج ناصری گللو" مسن‌ترین سرباز نیروی انتظامی ...

زندگینامه خیر و پیرغلام حسینی مرحوم حاج «شکر خداپرست نوجه ده»

حاج "شکر خداپرست نوجه ده" متولد پانزدهم اردیبهشت سال ۱۳۰۷ ...

سوپر گل علی قلی زاده نوجه ده در جام حذفی بلژیک

سوپر‌ گل علی قلیزاده نوجه ده در بازی جام ...

معرفی مهندس مهرداد واهبی نوجه ده

عضو کمیته فنی متناظر ماشین‌ابزار ایران (ISO/ISIRI TC 39)  ...

توييتر ما

No public Twitter messages.

حاميان ما